Podstrony

piątek, 18 października 2013

Hibiskus - dar natury !


Hej !!!

Dzisiaj post o hibiskusie. Ostatnio gdy byłam w sklepie zauważyłam herbatkę z  kwiatem hibiskusa i byłam ciekawa jej smaku ale również walorów zdrowotnych, więc skusiłam się ją kupić ;) Okazało się, że jest to naprawdę dobra herbata prawie na wszystko ;) 




Piękny, czerwony lub purpurowy kwiat zdobiący ogrody znany jest nie tylko ze swoich walorów estetycznych, ale także zyskał sławę oraz znalazł zastosowanie w kuchni, kosmetykach oraz lekach. Już egipscy faraoni zachwycali się napojem zwanym karkade.

Hibiskus bogaty jest w antocyjany, polifenole, flawonoidy, które chronią przed chorobami oraz zachowują młodość, a także w witaminę C oraz kwasy organiczne. Najwięcej związków tych zawartych jest w kielichach kwiatu. W liściach zawarte są między innymi karoteny oraz błonnik, zaś nasiona są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.





 Hibiskus ceniony jest w medycynie naturalnej. Wykazano, iż otrzymywane z kwiatów ekstrakty pomagają w leczeniu nadciśnienia. Zapewnia prawidłowy poziom złego oraz dobrego cholesterolu. Dzięki wolnym rodnikom, zawartym w wyciągach z suszonych kielichów, hibiskus chroni wątrobę. Działa również przeciwzapalnie, antybakteryjnie, lekko przeczyszczająco, moczopędnie. Z powodu zawartości witaminy C, stosowany jest podczas przeziębień oraz w przypadku obniżonej odporności. 




W kosmetologii hibiskus wykorzystywany jest jako składnik preparatów ujędrniających skórę. Szczególnie ceniony jest w profilaktyce powstawania tzw. „pajączków”, ochronie skóry naczyniowej, ponieważ wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz usprawnia krążenie. Antyoksydanty zawarte w tej roślinie pozwalają na zastąpienie konserwantów zawartych w kosmetykach naturalnymi składnikami. 

Wyciąg z hibiskusa to jeden z najlepszych przeciwutleniaczy. Posiada właściwości łagodzące i zmiękczające skórę. Kwasy organiczne są znakomitymi środkami złuszczającymi stosowanymi podczas pilingu. Olej wytwarzany z nasion hibiskusa dodawany jest do balsamów antycellulitowych.




Przyrządzano z niego wina, soki, syropy, dżemy, galaretki, aromatyzowano nim desery oraz sosy. Herbata może być podawana na zimno lub jako rozgrzewający napój. Przyrządza się ja z kielichów suszonych lub świeżych kwiatow zalewa wrzątkiem i zaparza kilka minut. 





W zależności od tego jak ma być podany:
Na gorąco –Nasyp do kubka płatki hibiskusa 1 łyżeczkę, zalej wrzącą wodą i zaparzaj pod nakryciem  8-10 minut. Jeśli chcesz, dodaj miodu, ale uważaj, by herbata w momencie dodawania nie przekraczała temperatury 40 stopni, by zachowały się właściwości odżywcze miodu.
Na zimno, jako napój orzeźwiający – dodać cukier trzcinowy i szczyptę wanilii, ewentualnie lód.


Słyszałyście o hibiskusie ? Pijecie ? Dajcie znać co o nim myślicie ;)   

 Pozdrawiam 

Marta


7 komentarzy:

  1. Hej pierwszy raz slysze o hibiskusie ale na pewno go kupie ;) super szablon ; p
    Pa pa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. No faktycznie szablon jest swietny :)
    A hibiskusa to lubie w herbatkach :)
    Zapraszam na mój pierwszy filmik do siebie z moim udziałem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja kiedyś piłam herbatę różaną z hibiskusem i była przepyszna!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze jak będę miała chwilę oczywiście odpowiem na wszystkie ;) Dzieki :)